Kostoly
Kalvária
Dejiny Kalvárie sa začínajú v r. 1721 postavením prvej kaplnky krížovej cesty. Ďalšie kaplnky spolu s kostolíkom boli dobudované v roku 1756. Jednotlivé kaplnky majú obdĺžnikový tvar so štítom bohato zdobeným reliéfmi.
V kaplnkách sú drevené polychromované reliéfy zobrazujúce jednotlivé zastavenia krížovej cesty Krista. Najbohatšiu výzdobu má kostol sv. Kríža so svojimi bočnými kaplnkami a kaplnka Svätých schodov, ktorú dal vystaviť litovské knieža Karol Radzivill r. 1765. Postranné kaplnky kostolíka sv. Kríža majú krásnu umeleckú vymaľbu a barokový interiér. Interiér kostola imituje skutočnú Golgotu.
V r. 1766 - 1767 bolo postavené zastavenie, ktoré predstavuje scénu na Pilátovom dvore. "Koho chcete, aby som vám prepustil? Ježiša alebo Barnabáša?". Komplex Kalvárie bol dokončený r. 1769, keď na sviatok Povýšenia sv. Kríža dňa 14. Septembra sa konala slávnosť posviacky a odpustová slávnosť. Odpustové slávnosti sv. Kríža sa konajú každoročne za účasti tisícov veriacich z Prešova a širokého okolia. V r. 1982-1983 sa uskutočnila rozsiahla obnova všetkých objektov kalvárie. Objekty dostali pôvodnú polychromiu, takže sa nám prestavili v pôvodnej svojej kráse. Boli vyrúbané prestárle stromy a vysadené nové. Kostolík na vyvýšenom kopčeku dodáva scenérii mesta dominantu. Ktokoľvek ju obdivuje. Nie jeden z návštevníkov Kalvárie príde sme s láskou, aby sa stade pozrel na búrlivý rast mesta. Od roku 2006 prebieha rekonštrukcia kaplniek. Jedná z nich bola úplne rozpadnutá. V roku 2012 sa kostol nanovo obkopal a prevzdušnili sa základy cez mop fóliu a kamenný zásyp. Ku celému komplexu patrí aj domček v ktorom je od roku 2009 sídlo hnutia Svetlo a Život.V roku 2015 začala oprava Kaplnky Sv. schody.
Kostol sv. Kríža na cintoríne (1790)
Kostolík na cintoríne slúžil pôvodne dôchodcom, ktorí bývali v starobinci. Každoročne sa tu konali a konajú slávnosti Vzkriesenia a Dušičkové pobožnosti. ( sv. omše ) V roku 2012, boli odstránene z interieru drevené soklové obklady, ktoré tam boli dosť nešťastne osadené v roku 1986 čo kaplnku, ktorá je dosť zamoknutá aspoň trocha prevzdušnilo. V roku 2016 pod vedením dekana Jozefa Dronzeka sa urobila nová elektroinštalácia a vymaľoval sa interiér, upravil sa liturgická priestor, urobilo sa nové ozvučenie a osadil sa tam opravený prenosný organ.
Kaplnka sv. Ondreja na Vydumanci
Na Bielu sobotu je pri nej posviacka veľkonočných jedál. Sv. omša sa tu slávi v mesiaci november, zo sviatku sv. Ondreja. V roku 2011 sa do tejto kaplnky osadila socha sv. Ondreja z dielne akademického sochára Jána Zelinku. Sochu požehnal pri sv. omši Mons. Stanislav Stolárik, pomocný biskup. V tom istom roku sa odvzdušnili základy a odstranila sa zamoknutá vonkajsia omietka a urobila sa nová fasáda. Momentálne sa pri nej pracuje na veľkou obchvate mesta Prešov.
Kaplnka sv. Anny na Dúbrave
Kaplnku na Dúbrave postavili na počesť sv. Rodiny r. 1904. Býva tu každoročne posviacka veľkonočných jedál na Bielu sobotu. Sv. omša z odpustovej slávnosti sv. Anny. V roku 2018 sa urobila generálna údržba a oprava a síce, výmenná dverí, reštaurovanie exteriéru a interiéru kaplnky.
Kostol sv. Petra a Pavla na Surdoku
Kostolík na Surdoku bol vybudovaný r. 1943 a zasvätený svätým apoštolom Petrovi a Pavlovi, Sv. omša sa tu slávi: Vianočná vigília (večer o 21.00 hod). a na sviatok sv. Petra a Pavla. Bielu sobota: posviacka veľkonočných jedál. Od januára 2019 sa tu slávi sv. omša každú nedeľu o 9.00 hod. Opustová slávnosť je vždy o 10.30 hod. V roku 2020 počas obdobia coronavírusu sa urobila pod vedením dekana Jozefa Dronzeka ,za veľmi aktívnej činností niekoľkých mužov a finančnej podpory veriacich, ktorí navštevujú tento malý kostol, jeho kompletná rekonštrukcia, Demontovali sa staré podlahy, zamoknuté omietky, upravil sa liturgický priestor, dalo sa podlahové kúrenie, vymenili sa okná a dvere, urobila sa nová elektrika a ozvučenie... Plánuje sa prístavba sakristie.
Kostol sv. Donáta na Cemjate
Bol vybudovaný r. 1820 na počesť sv. Donáta, ktorý žil v štvrtom storočí a ako svätec sa zaslúžil o jednotu kresťanov. Kostolík bol obnovený zvnútra i zvonku r. 1985-1989.V roku 2015 sa na kostole objavili vážne trhliny, kostol praskom na polovicu. Preto sa urobila generálna oprava kostola a síce : statické zabezpečenie, fasáda, vymaľovanie interiéru a jeho úprava, úprava liturgického priestoru a to v rokoch 2016-2017 pod vedením dekana Jozefa Dronzeka a vedúcim stavby Jozefom Škripkom. Odpustová slávnosť je na prvú respektíve druhú augustovú nedeľu.
Kaplnka sv. Jozefa Moscatiho v nemocnici J. A. Raimana
(v kaplnke sú od roku 2012 uložené aj relikcie tohto svätca)
Podnet pre vznik kaplnky vyšiel z radov lekárov - MuDr. Dušana Hrušku, MuDr. Michala Polačka a MuDr Pavla Štofeja a taktiež projektanta kaplnky Ing. Arch. Dezidera Smelého. Kaplnka je umiestená na centrálnej chodbe nemocničného monobloku. Slávnostne ju posvätil vtedajší arcibiskup Alojz Tkáč, za účasti gréckokatolíckého otca biskupa Jána Hirku a vtedajšieho prešovského otca dekana Mateja Babčáka, 25. októbra 1991. Patrónom kaplnky je lekár sv. Jozef Moscati.
Od začiatku vzniku kaplnky sa o chod bohoslužieb starali kňazi z farnosti sv. Mikuláša a taktiež gréckokatolícki duchovní otcovia. V areáli nemocnice sa spustilo rozhlasové vysielanie ruženca a svätej omše, určené pre pacientov upútaných na lôžko. 1. júla 1998 bola pri nemocničnej kaplnke zriadená riadna duchovná správa a správou pastoračnej činnosti bol poverený duchovný otec František Mašľár. Z iniciatívy dekana Jozefa Dronzeka od roku 2011 spravujú kaplnku dvaja rím.kat. kňazi, ktorým pripravil samostatné bývanie na Šidlovci. Títo kňazi sú pre nemocničnú službu k dispozícii 24 hodín.